Jak pora roku wpływa na Twój stan emocjonalny?

3 Min Read

Wiele osób zauważa, że pora roku wpływa na ich stan emocjonalny. Zmiany te dotyczą niezależnie od wieku i wydają się być związane ze zjawiskami atmosferycznymi i meteorologicznymi, takimi jak liczba godzin światła słonecznego oraz upał lub chłód, choć nie są jedynymi, jak się przekonamy.

Opalanie poprawia nasz nastrój

Rzeczywiście, słońce pomaga nam poczuć się lepiej. Mózg reaguje na światło regulując produkcję dwóch hormonów zaangażowanych w cykl sen-budzenie, energię i nastrój: melatoniny i serotoniny.

Produkcja melatoniny wzrasta po południu, utrzymuje się na najwyższym poziomie wieczorem i maleje, gdy słońce wschodzi. Podobnie zima jest porą roku, w której organizm produkuje największe ilości melatoniny.

Odwrotnie jest w przypadku serotoniny. Zwiększa się, gdy jest więcej ekspozycji na słońce, np. latem, a zmniejsza się zimą, gdy światła jest mniej, a dzień jest krótszy.

Tak więc, gdy dni są krótsze, a liczba godzin ciemności wzrasta, poziom melatoniny może się zwiększyć, a poziom serotoniny zmniejszyć. To dlatego zima wiąże się z takimi objawami jak smutek i drażliwość, podczas gdy latem jesteśmy zwykle bardziej rozbudzeni, pogodni i pozytywni. Wiosna może być związana z odnową; dzień się wydłuża i zwiększa się produkcja serotoniny, ze szkodą dla melatoniny.

Musimy pamiętać, że wraz ze zmianą pory roku zmieniają się również nasze harmonogramy i nawyki, dostosowując je do każdej nowej pory roku. Te zmiany w rutynie i w naszym osobistym środowisku mogą również wpływać na nasz nastrój.

Co to jest sezonowa choroba afektywna?

Wszystkie te zmiany, które u większości osób nie wykraczają poza lekki dyskomfort (który zwykle znika po 2-3 tygodniach), u niektórych osób mogą wywołać zjawisko znane jako sezonowe zaburzenie afektywne. Konkretnie szacuje się, że dotyka ona 6 na 100 osób. Głównymi cechami tego zaburzenia jest to, że dotyka ono więcej kobiet niż mężczyzn, częściej występuje u osób dorosłych, choć może dotyczyć również dzieci i młodzieży. Jest to forma depresji spowodowana brakiem ekspozycji na światło słoneczne oraz zmianami w hormonach i neuroprzekaźnikach. Objawy to: wahania nastroju i objawy depresji, takie jak smutek, niepokój, drażliwość itp. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na to zaburzenie, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, aby pomógł Ci odzyskać normalny nastrój.

Podsumowanie

Wiedząc, jak nasze nastroje dostosowują się do każdej nowej pory roku, może pomóc nam nie niepokoić się, gdy czujemy się bardziej przygnębieni lub smutni. Zapewne będziemy musieli mieć więcej cierpliwości i wytrwałości, aby stawić czoła codzienności, a także dodać sobie otuchy. Dodatkowo warto wykorzystać godziny największej ekspozycji na światło słoneczne na wyjście z domu i aktywność na świeżym powietrzu.

Share This Article